(adT) STUDIO to wynik współpracy między szkołą IV LO z OMS w Gdańsku i Akademią Dynamiczna Tożsamość (adT).
Wiodącym działaniem (adT) STUDIO jes patronat nad humanistycznymi klasami medialnymi, w ramach którego realizowany jest przedmiot:
W ofercie systemu oświatowego w Gdańsku (od roku szkolnego 2019/20 w ZSO nr 5 – IV LO z OMS w Gdańsku) przedmiot “Współczesne media” to nowy, autorski pomysł. Spełnia funkcję tzw. edukacji ostatniej mili: dodaje do podstawy programowej istotne elementy wspierające ucznia w kolejnych etapach życia.
Obszary tematyczne przedmiotu – cztery lata nauczania:
- Podstawowa wiedza o sobie, o ludziach wokół, o społeczeństwie;
- Umiejętności autorefleksji i refleksji o sobie, o ludziach wokół, o społeczeństwie;
- Praca twórcza: artykuł, fotoreportaż, film (wideo);
- Praca metoda projektu: projekty szkolne;
- Specjalizacja indywidualna: portfolio.
Zajęcia będą prowadzone częściowo w języku angielskim.
Zajęcia poprowadzą szkoleniowcy, twórcy i założyciele międzynarodowej Akademii Dynamiczna Tożsamość: Beata Staszyńska-Hansen i Onno Hansen-Staszyński. Od 14 lat tworzą autorskie narzędzia dydaktyczne (metody pracy interdyscyplinarnej) łącząc trening umiejętności z obszaru edukacji medialnej, komunikacji, autoprezentacji i autorefleksji ze wzmacnianiem zasobów interpersonalnych, otwarcia na drugiego człowieka, kontekst i komunikację. Są autorami, (współ)autorami edukacyjnych, profilaktycznych – projektów, programów narodowych, europejskich dla młodzieży i dorosłych.
Cele przedmiotu
Uczyć się skutecznie:
- Prezentować (siebie, treść);
- Komunikować (z innymi, na temat);
- Rozumieć media online i technologię (obecność online);
- Uruchomiać własną ekspresję twórczą (warsztat dziennikarski – podstawy);
- Współpracować (praca metodą projektu).
Obecność Akademii Dynamiczna Tożsamość (adT) w szkole to synergia i zaangażowanie całej społeczności szkolnej (kadry pedagogicznej, administracji i każdego, kto wspiera otwarte podejście do edukacji i wychowania jako inwestycję w rozwój dziecka – ucznia) poprzez pracę w triadzie wychowawczej:
W ramach pracy przedmiotowej uczniowei uczestnicza w projektach szkolnych:
- Redakcja@3D (24-25)
- Redakcja@2D (24-25)
- Redakcja@1F (24-25)
- Redakcja@1D (24-25)
- (pilotaż) RADIO - LABORATORIUM DIALOGU@4LO
Nasze działania na rzecz macierzystej szkoły to projekty szkolne medialno - profilkatyczne:
Nasze działania na rzecz macierzystej szkoły to projekty szkolne wzmacniające dialogiczny wizerunek szkoły i dorobek uczniów:
Działania na rzecz gdańskich szkół:
- Program profilaktyczny Akademia Dynamiczna Tożsamość (adT) dla wychowawców klas pierwszych, uczniów, pedagogów, psychologów szkolnych i rodziców.
W Unii Europejskiej:
Komisja Europejska opublikowała po polsku dn. 14.12.2022 dokument „Wytyczne dla nauczycieli i pedagogów dotyczące przeciwdziałania dezinformacji i upowszechniania umiejętności cyfrowych za pośrednictwem kształcenia i szkolenia”.
Jest to najważniejszy, europejski dokument wsparcia dla nauczycieli, którzy zajmują się podnoszeniem umiejętności cyfrowych uczniów i/lub przeciwdziałaniem dezinformacji w swojej klasie.
Gdański program profilaktyczny Akademia Dynamiczna Tożsamość (adT) jest dumny być ważnym źródłem inspiracji dla tego dokumentu. Filozofia i narzędzia programu są podstawą dla sekcji 5 dokumentu: „Stwarzanie warunków”. Na stronie 18 nawet jeden z trzech wzorów programu (adT) do przeprowadzenia lekcji warsztatowej jest przedstawiony jako przykładowe ćwiczenie.
Program (adT) jest także źródłem inspiracji dla drugiego dokumentu Komisji Europejskiej, który współdziała z Wytycznymi, a niestety nie jest tłumaczony po polsku: Final Report. (Sprawozdanie końcowe grupy ekspertów Komisji ds. zwalczania dezinformacji i promowania umiejętności cyfrowych poprzez kształcenie i szkolenie, w której jednym z ekspertów jest Onno Hansen-Staszyński).
Autorzy programu nauczania dla przedmiotu "Współczesne media - "Ja", jako skuteczne narzędzie w komunikacji, prowadzący sesje lekcyjne to polsko-holenderska para nauczycieli, szkoleniowców i ekspertów: Beata Staszyńska-Hansen i Onno Hansen-Staszyński.
KONTAKT SZKOLNY: b.staszynska-hansen@lo4.edu.gdansk.pl