Projekt został przygotowany z myślą o młodzieży uczącej się w szkołach średnich, która planuje zdobyć uprawienia do prowadzenia pojazdów lub też od niedawna dysponuje prawem jazdy.
Celem takich spotkań jest uświadomienie młodym ludziom, że wystarczy chwila, jedna nieprzemyślana decyzja, nieodwracalny błąd, aby zmarnować swoje życie, swoją przyszłość i życie wielu innych osób. Spotkanie miało także uwrażliwić młodzież na potrzeby innych oraz nauczyć odpowiedzialności za postępowanie człowieka jako uczestnika ruchu drogowego.
"Świadectwo" osadzonego
W ramach zajęć edukacyjnych młodzież wysłuchała „świadectwa” osadzonego, który będąc w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek w wyniku czego jeden z poszkodowanych doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a drugi zmarł w następstwie wielonarządowych obrażeń ciała i rozległego stłuczenia serca.
„Świadectwo” skazanego miało skłonić do refleksji i przestrzec młodzież przed nieodpowiedzialnym zachowaniem, którego konsekwencje ponoszą ofiary zdarzeń drogowych i ich najbliżsi, ale również sprawcy i ich rodziny.
Wspólne inicjatywy mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Projekt edukacyjny „Szanuj zasady, chroń życie” jest realizowany w placówkach penitencjarnych na terenie całego kraju. To efekt podpisanego przez GITD porozumienia o współpracy ze Służbą Więzienną. Głównym celem projektu jest ograniczenie liczby wypadków z udziałem młodych kierowców, a także wskazanie młodym ludziom konsekwencji ich decyzji i wyborów, które mogą mieć bezpośredni wpływ na życie wielu ludzi oraz uświadomienie, że jedna nieprzemyślana decyzja może skończyć się karą więzienia.
Centrum Edukacji Bezpieczeństwa
ZSO nr 5 IV LO z OMS Gdańsk