ZSO nr 5 IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marynarzy WOP jest jedną z 6 szkół partnerskich w 2-letnim (01.09.2019 - 31.08.2021) projekcie Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne. Współpraca Szkół (KA229).
Szkoły uczestniczące w projekcie " Social Values STEM from European Heritage" pochodzą z: Rumunii (Craiova), Portugalii (Paredes), Polski (Gdańsk), Węgier (Budapeszt), Włoch (Termoli) i Turcji (Denizli). Koordynatorem projektu jest szkoła z Rumunii.
Celem projektu jest promowanie społecznych, ekonomicznych i edukacyjnych wartości dziedzictwa kulturowego Unii Europejskiej poprzez działania realizowane w narodowych i międzynarodowych zespołach podczas spotkań rzeczywistych i wirtualnych.
Kolejne cele projektu SV-STEM-EH to:
- interdyscyplinarna współpraca w ramach projektu STEM jako odpowiedź na problem braku motywacji do nauki przedmiotów ścisłych , a głównie matematyki.
- rozwój wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotów ścisłych w powiązaniu z wykorzystaniem technologii informatycznych.
- wsparcie uczniów i nauczycieli w nauce i w rozwoju umiejętności językowych z języka angielskiego.
- wsparcie efektywnych i innowacyjnych metod nauczania, które przyczynią się do osobistego i zawodowego rozwoju nauczycieli zaangażowanych w ten unijny projekt.
- promowanie takich wartości jak: tolerancja, równość praw , poszanowanie różnorodności i społeczne włączenie.
W ramach rezultatów przewidujemy:
- większą motywację uczniów do nauki przedmiotów ścisłych, a głównie matematyki z wykorzystaniem nowych technologii oraz poprawienie umiejętności posługiwania się językiem angielskim.
- wzięcie bezpośredniego udziału przez 18 uczniów i 9 nauczycieli , w tym dyrekcji szkoły, w 6 wymianach międzynarodowych, poszerzając swoje horyzonty w dziedzinie kultury, nauki i sztuki krajów partnerskich objętych projektem STEM. Pozostałe grono uczniów i nauczycieli będzie uczestniczyć w projekcie w sposób pośredni.
- wypracowanie w wersji elektronicznej 3 broszur po każdym z 3 modułów: 1: Matematyki, 2: Technologii i Inżynierii, 3: Nauk Ścisłych.
- wzbogacenie przez nauczycieli doświadczenia metodycznego w nauczaniu przedmiotów ścisłych i języka angielskiego z wykorzystaniem nowych technologii oraz zdobycie umiejętności przydatnych w zarządzaniu przyszłymi projektami unijnymi, m.in. Erasmus + Akcja KA229 - współpraca szkół.
- promowanie naszej szkoły i wartości edukacyjnych poprzez współpracę z lokalnymi partnerami (władzami miasta, uniwersytetem, prasą) tym bardziej, że jest to pierwszy, tego typu, 2-letni projekt unijny w naszej szkole.
Terminarz spotkań szkół partnerskich:
XI 2019 - spotkanie 24 nauczycieli (po 4 z każdej szkoły) w Portugalii
III 2020- spotkanie 12 nauczycieli i 36 uczniów (po 2 nauczycieli i 6 uczniów z każdej szkoły) we Włoszech
V 2020 - spotkanie 18 nauczycieli (po 3 z każdej szkoły) w Polsce
XI 2020- spotkanie12 nauczycieli i 36 uczniów (po 2 nauczycieli i 6 uczniów z każdej szkoły) na Węgrzech
III 2021- spotkanie 18 nauczycieli (po 3 z każdej szkoły) w Turcji
V 2021 spotkanie12 nauczycieli i 36 uczniów (po 2 nauczycieli i 6 uczniów z każdej szkoły) w Rumunii.
Szkolny koordynator projektu SV-STEM-EH: Beata Walas
Publikacja sfinansowana z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ Publikacja została zrealizowana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną. PUBLIKACJA BEZPŁATNA